Redaktionen

Helene Mølsted

Helene Mølsted

Ansv. redaktør

helene@retoriskarena.dk

Helenes yndlingsområde i retorikken ligger i den politiske sfære og i populærkulturen. Hun er derfor flittig forbruger af politiske memes.

Yndlingsstilfigur: Antanaclasis

Asger Rasmussen

Asger Rasmussen

Redaktør

asger@retoriskarena.dk 

Asger er dybt fascineret af både den performative og visuelle retorik. Om det er demonstranters brug af visuelle ikoner som “Atomkraft? Nej tak”-solen, eller fremførelsen af taler i det mundtlige rum, er han investeret.

Yndlingsstilfigur: Trikolon

Joakim Sehested

Joakim Sehested

Redaktør

joakim@retoriskarena.dk 

Joakim interesserer sig for sprogets skabende kraft og følelsernes betydning heri. Han har en drøm om hver dag at blive skarpere på, hvordan alt ikke er retorik, men der er retorik i alt.

Yndlingsstilfigur: Besjæling

Julie Christiansen

Julie Christiansen

Redaktør

julie@retoriskarena.dk 

Julie har interesse for den narrative retorik og hvordan fiktionalitet og narrativer kan påvirke og bevæge os.

Yndlingsstilfigur: Litote. (Man er vel jyde!) 

Ida Marie Aagaard

Ida Marie Aagaard

Redaktør

ida@retoriskarena.dk 

Ida får julelys i øjnene ved synet af et stringent sætningsskema. Hun drømmer om en dag at blive en super skarp stemmebrugsrådgiver.

Yndlingsstilfigur: Allitteration som appetitvækker!

Cæcilie Paarup Madsen

Cæcilie Paarup Madsen

Redaktør

caecilie@retoriskarena.dk 

Cæcilies interesse bliver især vakt, når samtalen falder på retorisk handlekraft og medborgerskab, og derudover er hun vild med ‘upassende’ og normbrydende retorik i alle former.

Yndlingsstilfigur: Metafor

Jens Good

Jens Good

Redaktør

jens@retoriskarena.dk

Jens interesserer sig for og drømmer om den ideelle debat, hvor værdier og fakta debatteres sagligt og redeligt.

Yndlingsstilfigur: Antithesis

Tilknyttede alumner

Jasmin Mortensen

Jasmin Mortensen

Tidl. redaktør

jasmin@retoriskarena.dk 

Jasmin interesserer sig især for genrebrud og decorumdebat samt religiøs argumentation. Hun har en drøm om at infiltrere en unik religiøs bevægelse for at studere deres retorik indefra.

Yndlingsstilfigur: Epanastrofen

Nikolaj Falkenberg-Klok

Nikolaj Falkenberg-Klok

Tidl. ansv. redaktør

nikolaj@retoriskarena.dk

Nikolaj er glad for alternative, normbrydende retorikformer som fx memes og protester og har en forkærlighed for både humor- og feedbackteori.

Yndlingsstilfigur: Analogien

Tim Ammitzbøll Gudkov

Tim Ammitzbøll Gudkov

Tidl. redaktør

tim@retoriskarena.dk 

Tim interesserer sig for retorik i både klassiske og moderne perspektiver. Fra den politiske tale til YouTube-videoen med krog i genreteori, digital og visuel retorik. 

Yndlingsstilfigur: Præteritio